The Polish Scouting and Guiding Association

The Polish Scouting and Guiding Association

1% dla ZHP - Jak to zrobić?

Jak przekazać 1% podatku dla Związku Harcerstwa Polskiego?

KROK 1. Wybór organizacji pożytku publicznego. Związek Harcerstwa Polskiego znajduje się na liście organizacji, które posiadają status organizacji pożytku publicznego i z tego tytułu ma prawo otrzymywać 1% podatku dochodowego.

KROK 2. Wypełnienie zeznania rocznego PIT. Przekazanie przez podatników swojego 1% dla ZHP jest niezwykle proste. Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37 lub PIT-28). Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w rubryce zatytułowanej "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)" wpisujemy numer KRS 00000268190 i KWOTĘ, którą chcemy przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Poniżej podajemy także, Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP Hufiec Chojnice.

Podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie przez organizację pożytku publicznego pieniędzy z 1% (np. wskazać na konkretny cel); informację tę może zamieścić w rubryce „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem” (poz. 133 – PIT-28, poz. 309 – PIT-36, poz. 109 –PIT-36L, poz. 128 – PIT-37, poz. 62 – PIT-38). Informacje te zostaną przesłane przez Urzędy Skarbowe jako uszczegółowienie przekazanych kwot.

Przykładowe wypełnienie deklaracji PIT 36

KROK 3. US przekazuje pieniądze na konto wybranej organizacji w terminie do 3 miesięcy. Podatnik nie może podzielić swojego 1% między kilka organizacji. Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego. Informacje te przekazuje urząd skarbowy. Zgodę podatnik wyraża w formularzu PIT, zakreślając odpowiednią rubrykę (poz. 134 – PIT-28, poz. 310 – PIT-36, poz. 110 – PIT-36L, poz. 129 – PIT-37, poz. 63 – PIT-38).

 
Joomla Templates at JoomlaShack